Свечаност поводом обележавања 86 година дипломатских односа Републике Србије и Републике Аргентине, одржана је у среду, 12. новембра 2014, на Мегатренд универзитету.

Госте је поздравио ректор Мегатренд универзитета и координатор Сектора за Латинску Америку и Карибе проф. др Слободан Пајовић, констатујући да је 86 година дипломатских односа с Аргентином представља важну чињеницу у дипломатској историји обе земље. Ректор Пајовић је подсетио да Универзитет има за циљ да доприноси бољем разумевању и сарадњи са латинскоамеричким земљама, што је и доказано сличним манифестацијама које су организоване поводом обележавања 65 година дипломатских односа са Мексиком и 70 година дипломатских односа са Кубом.

IMG_2464

„Podvlačim činjenicu da naš univerzitet ima izuzetnu akademsku saradnju s argentinskim univerzitetima. Posebno ističem ugovore o saradnji sa Nacionalnim univerzitetom Juga (National University of South in Bahia Blanca), Univerzitetom Salvador (University del Salvador) u Buenos Ajresu, kao i Fakultetom ekonomskih nauka (Faculty of Economic Sciences ) Univerziteta u Buenos Ajresu“, rekao je profesor Pajović.

Rektor je zaključio da se rezultati ove plodne saradnje očituju u različitim zajedničkim naučnim i istraživačkim projektima.
U svom izlaganju, Njegova ekselencija Rikardo F. Fernandes, ambasador Republike Argentine u Republici Srbiji, istakao je da naše dve zemlje povezuje istorijsko prijateljstvo i saradnja koja nikada nije bila narušena ni prekidana. Naglasio je potencijal saradnje dve zemlje u oblasti poljoprivrede, industrije, kao i u zajedničkoj borbi za ljudska prava, promociju interkulturnog dijaloga, u borbi za mir i protiv terorizma. „Argentina uvek stoji uz Srbiju u svim vremenima“, izjavio je argentinski ambasador.

IMG_2537

Ambasador Slobodan Marinković, v. d. direktora Sektora za bilateralnu saradnju Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije, izrazio je zadovoljstvo zbog prijateljskih odnosa i velikog potencijala za saradnju Srbije i Argentine, koja će – kako je najavio – tek dostići svoj vrhunac u godinama koje dolaze.
U nastavku konferencije, rektor Pajović je posebno pohvalio napore studenata Ane Jocić i Stefana Gavrilovića, koji su pronašli i pripremili dokumente za izložbu kojom je predstavljena retrospektiva bilateralnih diplomatskih, ekonomskih i trgovinskih odnosa dve zemlje. Pohvaljene su i studentkinje Fakulteta za međunarodnu ekonomiju Tijana Rakočević i Ivana Maksimović, koje su izlagale na temu ekonomsko-trgovinske saradnje između Argentine i Srbije, u periodu od prethodnih 14 godina. Istraživanje su sprovele na osnovu materijala koji im je dostavljen od strane Privredne komore Srbije.

IMG_2455

Svečanosti na Megatrend univerzitetu prisustvovali su ekselencije: Srežo Luis Kanaes ambasador Brazila, Adela Majra Ruis Garsija (Adela Mayra Ruiz Garcia), ambasadorka Kube, Dia Nader de El Andari, ambasadorka Venecuele, Jan Varso, ambasador Slovačke, papski nuncije u Beogradu monsinjor Orlando Antonini, Hose Umberto Kastro Viljlobos, otpravnik poslova ambasade Meksika, direktor Instituta „Servantes“ g. Enrike Kamačo Garsija, direktor Italijanskog insitituta za spoljnu trgovinu g. Djovani Mafoda, počasni konzul Ekvadora Karmen Vegas de Spalajković, g. Dušan Vujičić, zamenik direktora Odeljenja za Severnu i Južnu Ameriku, gđa Mira Milosavljević, direktorka Diplomatske akademije, prof. dr Aleksandar Andrejević, rektor Univerziteta „Edukons“, i mnoge druge ugledne zvanice, kao i brojni profesori i studenti Megatrenda.